گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن

خانه تئاتر در بیانیه‌ای از نگاه آماری دولت‌ها به تئاتر انتقاد کرد

0 42

خانه تئاتر در بیانیه‌ای با انتقاد از نگاه آماری دولت‌ها به تئاتر اعلام کرد:‌ نتیجه این نگاه سطحی به فرهنگ و هنر گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن بوده است.

آریاسینما؛ به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر در بخشی از این بیانیه درباره برخی اعتراض‌ها به معافیت مالیات برای هنرمندان آمده است:

«نمی دانیم به عنوان یک هنرمند تئاتر کارمندیم یا کارگر؟ نمی دانیم در این سالها تحت کدام نظام‌های حمایتی بوده‌ایم؟ نمی‌دانیم طبقه و رتبه‌بندی حرفه ما چیست؟ حتی هنوز مطمئن نیستیم که آیا حرفه ما به عنوان یک شغل در ساختار اداری وزارت کار ثبت شده است؟ ما بارها این پرسش‌ها را از دولت‌های دوره های مختلف پرسیدیم و دریغ از یک پاسخ، بارها الگوی استانداردسازی کسب و کار وزارت خانه متبوع خود را خواستار شدیم، اما صدایمان هیچ گاه شنیده نشده است.

حال چگونه است که از سوی آقایان و بر خلاف امر واقع،  تئاتر هم شغل محسوب شده و هم سودآور و حالا لازم است در نظام مالیاتی کشور هم سهمی بر عهده داشته باشد؟!

اگر چه این تصمیم مالیات بستن بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری ملغی شد، اما همچنان سوال اصلی پابرجاست: این تصورات نادرست با پشتوانه کدام اتاق فکر و با کدام استدلال‌های یکطرفه‌ای  ایجاد شده  است؟ به راستی چند نفر از فعالان رشته تئاتر فقط از طریق تئاتر گذران عمر می‌کنند؟

متاسفانه در تمام این سال‌ها نگاه دولت ها به تئاتر نگاهی عددی – رقمی و آماری بوده است . نتیجه این نگاه سطحی به فرهنگ و هنر ، گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن بوده و گویا با ابراز تاسفی عمیق باید اعلام کنیم برای این مسیر منحرف پایانی به نظر نمی رسد.

خانه تئاتر در برابر چنین گرایشی،  همواره تئاتر را موجب ایجاد اندیشه دانسته و با تدوین بیانیه و پی گیری های بسیار بر این مهم اصرار ورزیده است. اکنون نیز این فشارهای پیاپی را نوعی جدید از سانسور با عنوان سانسور از طریق اعمال فشار مالی و اقتصادی  می داند و با ادامه این روند به طور جدی مخالف است. تئاتر را همراه با حمایت عالیه به متخصصین منتخب تئاتر بسپارید.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.